Œwięta na Białorusi


Strona główna -> Białoruœ -> Œwięta na Białorusi
Lovetotravel.pl
 Przewodnik turystyczny
Strona główna   
Europa Azja Ameryka Południowa Ameryka Północna Australia Afryka
Austria   Belgia   Białoruœ   Bułgaria   Chorwacja   Czechy   Dania   Estonia   Finlandia   Francja   Grecja   Hiszpania   Holandia   Irlandia   Litwa   Łotwa  
Niemcy   Norwegia   Polska   Portugalia   Rumunia   Serbia   Słowacja   Słowenia   Szwajcaria   Szwecja   Ukraina   Węgry   Wielka Brytania   Włochy


Na Białorusi święta obchodzi się zależnie od regionu i rodziny, poczynając od katolickiego po prawosławne Boże Narodzenie, przypadające 7 stycznia. Większość Białorusinów przyznaje, że niektóre religijne tradycje zachowały się do dziś, a ich strażnikami są starsi ludzie. Święta na Białorusi podzielono na święta państwowe, religijne, dni okolicznościowe i inne np. wynikające z tradycji. Dziewięć z nich są dniami wolnymi od pracy.  Święta państwowe na Białorusi to: 15 marca - Dzień Konstytucji, przyjęte w 1994 r.; Dzień jednania narodów Białorusi i Rosji – 2 kwietnia; Dzień pamięci tragedii w Czarnobylu – 26 kwietnia;Dzień Zwycięstwa, upamiętniający zwycięstwo nad Niemcami, które zakończyło II wojnę światową – 9 maja; Dzień Godła i Flagi Państwowej Republiki Białoruś - 8 maja (druga niedziela maja); Dzień Niepodległości Republiki Białoruś (Dzień Republiki) – 3 lipca, przyjęte w 1996 r. Świąteczne dni obejmują: Nowy Rok, Dzień obrońcy Ojczyzny i Sił Zbrojnych Republiki Białoruś – 23 lutego; Międzynarodowy Dzień Kobiet – 8 marca; Święto Pracy; Dzień Rewolucji Październikowej – 7 listopada. Z kolei święta religijne podzielono na: Boże Narodzenie (prawosławne) – na początku stycznia; Wielkanoc (prawosławna); Wielkanoc katolicka; 9 dni po Wielkanocy prawosławnej Radaunica - Dzień pamięci zmarłych u prawosławnych; 2 listopada – Dzień Pamięci; Boże Narodzenie (katolickie). 


Radaunica

Radaunica

Białorusini są narodem, który w ciągu roku wiele razy czci pamięć zmarłych. Wyznawcy prawosławia obchodzą święto nazywane Radaunica, które przypada we wtorek, po drugiej niedzieli Wielkanocnej. W ten dzień oprócz modlitwy, spożywa się (wbrew zakazom cerkwi) na cmentarzach posiłki świąteczne i wypija kieliszek wódki. Na 2 listopada przypadają Dziady, będące dniem pamięci przodków i wywodzące się z kultury pogańskiej. Obecnie w Dziady organizuje się pochody do Kuropat, na mogiły ofiar represji stalinowskich. Katolicy, stanowiący niewielki procent społeczeństwa białoruskiego odwiedzają groby najbliższych tradycyjnie  - 1 listopada w Dzień Wszystkich Świętych.

Dzień Wolności

Nieoficjalnym świętem na Białorusi jest np. obchodzony 25 marca Dzień Wolności, który w 1918 r. rozpoczął trwającą do grudnia secesję Białorusi od bolszewickiej Rosji. Tego dnia organizowane są najczęściej demonstracje antyrządowe.

Boże Narodzenie

Na początku stycznia obchodzone jest prawosławne Boże Narodzenie świętowane 13 dni później niż katolickie. Białorusini spędzają ten czas w gronie rodzinnym, kolędują, obdarowują się prezentami i uczestniczą w nabożeństwach w cerkwi. Prawosławny Nowy Rok przypada na 13 stycznia. Trzeba dodać, że wszystkie święta w obrządku wschodniochrześcijańskim ustalane są zgodnie z kalendarzem juliańskim i przesunięte o 13 dni w stosunku do kalendarza gregoriańskiego, według którego ustala się święta katolickie.

Wielkanoc

Wielkanoc świętowana przez katolików (stanowią oni 20 proc. społeczeństwa) jest na Białorusi świętem państwowym, dlatego media poświęcają jej wiele miejsca. Podczas tych świąt w domach obficie zastawia się świąteczny stół, a jego najważniejszą ozdobą są farbowane na czerwono jajka, kiełbasy, święcone babki, wędliny i inne przysmaki. Jajko jest symbolem życia i Kosmosu a jego kolor przypomina o krwi ofiarowanej przez Jezusa Chrystusa. Warto dodać, że Białoruś jest jedyną poradziecką republiką należącą do Wspólnoty Niepodległych Państw, gdzie katolickie święta tj. Wielkanoc i Boże Narodzenie - są świętami państwowymi oraz dniami wolnymi od pracy.

 

 Białoruœ - miasta

Brest Grodno Lida Mińsk Mohylew Witebsk


Białoruœ - co warto wiedziećBiałoruœ - Kuchnia Białoruska Kuchnia Białoruska
Kuchnia białoruska jest kuchnią, która pod wieloma względami przypomina ...
Białoruœ - Białoruœ tradycje Białoruœ tradycje
Białorusini czczš pamięć zmarłych kilka razy w roku. Większoœć prawosławna obchodzi œwięto ...
Białoruœ - Białoruœ ciekawostki Białoruœ ciekawostki
Białoruœ należy do czołówki krajów, w których mieszkajš ludzie długowieczni. Z ...
Białoruœ - Białoruœ mapa Białoruœ mapa
Białoruœ - Boże Narodzenie i Nowy Rok na Białorusi Boże Narodzenie i Nowy Rok na Białorusi
Na Białorusi œwięta obchodzi się w zależnoœci od rodziny i regionu, zaczynajšc od katolickiego po ...
Białoruœ - Zdrowie na Białorusi Zdrowie na Białorusi
W Białorusi nie wymaga się szczepień ochronnych. Jednak zagrożenie chorobami ...
Białoruœ - Wizy i przepisy wjazdowe Wizy i przepisy wjazdowe
W Białorusi obowiązują następujące zasady : *  ...
Białoruœ - Zamek w Mirze Zamek w Mirze
Zamek w Mirze położony jest nieopodal miasteczka, na terenie otoczonym fosami. Zamek ...
Białoruœ - Historia Białorusi Historia Białorusi
Plemiona słowiańskie (m.in. Dregowicze i Krywicze) zamieszkiwały obszary ...

Œwięta na Białorusi - komentarze:


Œwięta na Białorusi komentarz Znawca
2014-07-02 18:06:13
Prawosławny Nowy Rok zawsze jest 14 stycznia. A Boże Narodzenie 7,8 i 9 stycznia.


Œwięta na Białorusi - dodaj komentarz:Twój komentarz:
Twój podpis: 


Lovetotravel
Kontakt
Ważne: nasze strony wykorzystujš pliki cookies