Białorusini czczą pamięć zmarłych kilka razy w roku. Większość prawosławna obchodzi święto
Radaunica, przypadające we wtorek po drugiej niedzieli Wielkanocnej. Idą wtedy na cmentarze, spożywają świąteczne posiłki i piją kieliszek alkoholu. Część z przyniesionych produktów pozostawiają na grobach.
2 listopada obchodzone są Dziady, czyli dzień pamięci przodków. Katolicy, obchodzą Wszystkich Świętych 1 listopada, tak jak w Polsce.
Maselnica, to pożegnanie zimy, a przywitanie wiosny. Poprzedza ona rozpoczęcie Wielkiego Postu. Palone są stare kukły symbolizujące zimę, stare ubrania, a także kartki z wymienionymi cechami i wydarzeniami, których ludzie chcieliby się pozbyć. Jest to pewnego rodzaju rozpoczęcie nowego etapu w ich życiu.
Prawosławne Boże Narodzenie obchodzone jest 13 dni później niż katolickie. Ludzie zbierają się wówczas w rodzinnym gronie i kolędują. W Polsce Święty Mikołaj obdarowuje grzeczne dzieci prezentami. Na Białorusi to Dziadek Mróz wędruje ze swoją pomocnicą - Śnieżynką. Zostawia niespodzianki pod choinką, a dzieci rozpakowują je dopiero 1 stycznia. Dorośli natomiast obdarowują się prezentami w noworoczną noc, tuż po wybiciu północy.
W dobrym, białoruskim domu, to mężczyzna uważany jest za silniejszą płeć i to on powinien pracować, i zarabiać na chleb. Obowiązkiem kobiety jest dbanie o dom i rodzinę. Wskaźnik bezrobotnych kobiet wynosi aż 65%.
Na Białorusi można doświadczyć tradycyjnej słowiańskiej gościnności. Goście witani są słowami „Sardechna zaprashayem” i częstowani chlebem i sobą. Ludzi odgrywają ważną rolę w białoruskiej obyczajowości. Serdeczne, przyjacielskie podejście do drugiej osoby do standard podobnie jak obdarowywanie się prezentami bez okazji.
Muzyka na Białorusi jest silnie inspirowana folklorem i religią. Od XIX wieku badacze zbierają i analizują etniczne pieśni białoruskie. Każdego roku organizowanych jest wiele folkowych festiwali i konkursów muzycznych. O tym jak ważny jest dla Białorusinów jest folk świadczy fakt, że rockowi i punkowi muzycy często wykorzystują w swoich utworach tradycyjne brzmienia.